Hlavné mesto husaciny

Keby to bolo vo filme, tak by sme povedali, že ani hollywoodsky scenárista by to tak nenapísal… Sedeli sme v Slovenskom Grobe v reštaurácii Gurmánsky Grob šéfa Spolku husacinárov Slovenského Grobu Borisa Haška a rozprával nám, ako ich našli čínski hostia.

Pred časom bol u nich jesť čínsky vicepremiér a čínski diplomati, bolo to spomínané v článku v novinách pre Číňanov, ktorí žijú v Európe, a tiež v jedných čínskych novinách…

Pár minút potom sa otvorili dvere a do reštaurácie vošiel mladý Číňan, ako sa ukázalo, turistický sprievodca. Vonku mal skupinu dvadsiatich ľudí a prišiel s otázkou, či by sa mohli naobedovať. Potom už malo všetko rýchly priebeh – bleskovo bolo dohodnuté menu (v husacinárskych reštauráciách je to pomerne jednoduché, čo iné ako husacina), cena, spojili sa stoly a o niekoľko chvíľ sme mali možnosť sledovať nadšených čínskych turistov v akcii.

Vytešení, všetko a so všetkým sa fotografovali, najedli sa, zapili vínom a o necelú hodinu ich nebolo. Evidentne im chutilo, pretože čo nezjedli, nechali si zabaliť. Odchádzali s úsmevmi a ospravedlnením, aby sme sa nehnevali, že boli trošku hluční, ale „we are so happy“. Boli sme prekvapení, že reštaurácia bola na takýto „nájazd“ pripravená, no manželka B. Haška Klaudia skonštatovala, že na skupiny hostí, ktoré prídu bez ohlásenia, sú zvyknutí. V sezóne husaciny sa im to stáva dosť často. Čiňania len zjedli husacinu, ktorá bola pripravená pre amerických hostí ohlásených na večer, takže do pecí poobede smerovali ďalšie husi.

Zdroj: etrend